Wyspa Sobieszewska w jej obecnym kształcie powstała zaledwie 125 lat temu. Jak dotąd jest jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku działań człowieka.
Do powstania Wyspy Sobieszewskiej doprowadziła działalność sił przyrody oraz ingerencja człowieka. Wisła w połowie XIX wieku uchodziła do Zatoki Gdańskiej swoim głównym ujściem w Gdańsku. Z czasem ujście to okazało się niewystarczające dla oddania nadmiaru wód do morza. Zablokowanie odpływu wód wiślanych w kierunku Gdańska spowodowane zatorem lodowym doprowadziło do przerywania Mierzei Wiślanej w okolicach Górek Wschodnich. W ten sposób powstało nowe ujście Wisły nazwane Wisłą Śmiałą. W 1840 roku powstał półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej.
Obecny kształt Wyspie Sobieszewskiej nadał człowiek i jego działalność. W celu stworzenia lepszych warunków odpływu wód wiślanych pod koniec XIX wieku przekopano kanał o długości 7 km nazwany Przekopem Wisły. W ten sposób Wisła otrzymała nowe, główne ujście, natomiast zachodnia część półwyspu stała się w 1895 roku wyspą, nazwaną później Sobieszewską.